İDOBÜS Sıkça Sorulan SorularSıkça Sorulan Sorular

Deniz Otobüsü Evcil Hayvanların Taşınması Hakkında

Tarih : 29 Mayıs 2012 | Kategori : İDOBÜS Sıkça Sorulan Sorular,Sıkça Sorulan Sorular | 0 Yorum     EVCİL HAYVANLARIN TAŞINMA ŞARTLARI

İDO ve İDOBÜS’de seyahat ederken; eğer evcil veya süs hayvanınızı da yanınızda taşımak istiyorsanız bazı kurallara uymanız gerekiyor. 5 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 28133 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının  Ev ve Süs Hayvanlarının Ticari Olmayan Hareketlerinde Uygulanacak Hayvan Sağlığı Şartlarına Dair Yönetmeliği’ne dayanılarak :
Hızlı feribotlar, deniz otobüsleri ve araba vapurlarında evcil hayvanların taşınabilmesi için
1 Şubat 2012 tarihinden itibaren ;

ido idobüs evcil hayvan

– Evcil hayvana ait aşı kağıdının ve kimliğin yaya yolculuklarda biniş terminali görevlilerine, araçlı yolculuklarda güvenlik kontrolü sırasında ve sefer sırasında istendiğinde gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurması gereklidir.

– Evcil Hayvanın açık garajlı hızlı feribot ve araba vapurlarında yolcuya ait aracın içinde taşınması haricinde;

Hızlı feribotlar, deniz otobüsleri ve araba vapurlarında, kafeslerinde olmak kaydı ile sadece yolcu salonu dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği yerlerde taşınabilir. Kafese sığmayacak büyüklükteki köpekler yukarıda belirtilen kurallar dahilinde ağızlık takmak koşulu ile sefere kabul edilecektir.

– Kontrolü gerçekleştiren görevlilerce, sağlık durumundan şüphe edilen veya sağlıklı bir yolculuğa izin verilmeyeceği düşünülen evcil hayvanların taşınması reddedilebilir.
– İDO, hiçbir şekilde, taşınan hayvanın seferden önce, sefer sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesinden sorumluluk kabul etmez.


[Toplam:2    Ortalama:3/5]