İDOBÜS Sıkça Sorulan Sorular

İDOBÜS Bagaj Kuralları, Bagaj Sınırı ve Bilmeniz Gerekenler

Tarih : 05 Nisan 2012 | Kategori : İDOBÜS Sıkça Sorulan Sorular | 0 Yorum     İDOBÜS ile yolculuk yapan yolcuların; İDOBÜS seferleri sırasında bilmeleri ve uymaları gereken çeşitli kurallar ve politikalar bulunmaktadır.

Bunlar yolcuların taşıyabilecekleri bagaj miktarı ve bagaj sınırı, İDOBÜS’te kaybolan veya hasar gören eşyalar, son olarak da evcil hayvanlar ile ilgili kurallardır..

Bagaj Politikası

· IDOBUS.COM yolcuları Bagaj Politikamızın tüm detayları için Hüküm ve Koşulları incelemelidir. Bagaj konusunda genel bilgiler aşağıda verilmiştir. IDOBUS.COM bu genel ilkelere göre Hüküm ve Koşullarımıza uymayan bagajları taşımayı reddedebilir.

Bagaj Sınırı

· Yolcular 30 kg’ı aşmayan ve standart boyutlu bavuldan büyük olmayan ana bagaj(lar)ın bunlara ayrılmış bagaj kargo bölmelerinde taşıtma, ayrıca yolcunun kucağına alabileceği ya da koltuğun altına veya yolcu koltuğunun üstünde bulunan rafa kolaylıkla yerleştirilebilecek boyutta adet el bagajını güvertede iken yanlarında taşıma hakkına sahiptir. El bagajı diğer yolcuların hareketini engellememelidir.

idobüs seferleri

Kayıp veya Hasar Gören Bagajlar

· Ana bagajın kaybolması ya da hasar görmesi halinde, yolcu(lar) derhal bir IDOBUS.COM personeline haber vermeli ve ilgili Kayıp veya Hasar Görmüş Bagaj Formunu doldurmalıdır. Bu form doldurulup hem yolcu hem de bir IDOBUS.COM personeli tarafından imzalanmalıdır.

· IDOBUS.COM yolcu tarafından kendi gözetimi altında taşınan el bagajlarından sorumlu değildir.

· IDOBUS.COM ayrıca kayıp ya da hasar görmüş para, menkul kıymet veya değerli eşyalardan, özellikle bilimsel veya sanatsal değeri olan değerli eşyalardan sorumlu değildir.

· Yolcular bagajlarındaki olası hasarı bildirmek için 7 gün içinde IDOBUS.COM personeliyle temasa geçmeli ya da Kayıp veya Hasar Görmüş Bagaj Formu doldurmalıdır.

·Ana Bagaj veya El ve kabin Bagajı’nın kaybı, bunlara zarar gelmesi durumları en kısa zamanda ilgili form doldurularak Taşıyıcıya bildirilmelidir. Bu bildiriyi yolcunun kendisi yapmak zorundadır.

Yolcu, bagajın zıyaı veya hasarını;

Haricen belli ise, kabin bagajının indirilmesinden önce veya indirilirken, diğer bagajın tesliminden önce veya teslimi sırasında,

·Haricen belli değilse, bagajın indirilmesinden veya tesliminden ya da teslim edilmesi gereken tarihten itibaren 15 gün içinde,taşıyana veya temsilcisine yazılı olarak bildirir. Yolcu bu bildirimi yapmamışsa, aksi ispat edilene kadar, bagajı iyi hâlde aldığı kabul edilir.Yolcu bagajının zıyai ve hasarında ilgili burada belirtilmeyen hususlarda ilgili yasal düzenlemeler geçerlidir.

· Sahibi belirlenemeyen bagajlar İDO- İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş Hüküm ve koşullarımıza göre otobüsten ya da Deniz otobüsünden kaldırılabilir.

· Değerli eşyalar taşındığında, bagajın yolcu tarafından sigortalanması önerilir.

· Yasadışı olan, seyir güvenliğini tehlikeye atabilecek, başka bir yolcuya veya IDOBUS.COM personeline zarar verebilecek ya da diğer yolcular veya IDOBUS.COM personeli için rahatsızlık yaratabilecek bagaj taşınması ya da malzeme ve eşyaların işlenmesi yasaktır

·Evcil hayvanlar İDOBÜS seferlerinin sadece Kabataş – Güzelyalı güzergâhında gerçekleşecek sadece deniz otobüsü ayağında, kafeslerinde olmak koşulu ile kuşlar yolcu salonu içinde, diğer evcil hayvanlar ise yolcu salonu dışında taşınmaktadır. Evcil hayvanlar, kara ayağında yolcudan yazılı olarak alınacak belge karşılığında doğacak zarardan ötürü sorumluluğu yazılı olarak alınarak bagaj alt bölümünde kafeste taşınırlar. Evcil hayvanlar her halükarda ilgili mevzuatına uygun taşıma belgelerine ve sağlık sertifikalarına sahip olacaktır.


[Toplam:1    Ortalama:3/5]