İDO-İDOBÜS HaberleriİDOBÜS

1 mart 2013 İDO, İDOBÜS’e veda ediyor

Tarih : 28 Ocak 2013 | Kategori : İDO-İDOBÜS Haberleri,İDOBÜS | 0 Yorum     sayın idobüs yolcularımız size bir  kötü haberimiz var 1 mart 2013 ten itibaren ido  idobüsle yollarını ayırıyor.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin, (İDO), gelen talepler üzerine kara taşımacılığını 1 Mart’tan itibaren otobüs firmalarına bırakacağı bildirildi. Böylece daha önce deniz otobüsü biletiyle paket olarak verilen otobüs biletini, yolcular ayrıca almak durumunda kalacak.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mehmet Erdoğan (TOFED) ve Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüsçüleri temsilen İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy’u “İDOBÜS” projesi kapsamında ziyaret etti. Bu ziyarette, İDO’nun, İDOBÜS modelindeki deniz taşımacılığının geliştirilerek Kabataş (İstanbul) ve Güzelyalı (Bursa) arasında devam etmesini ve 1 Mart 2013 tarihi itibarıyla Bursa’dan Ege Bölgesi’ne olan kara taşımacılığının federasyonlarına bağlı otobüs işletmelerine bırakılması talebinde bulunuldu.

Erdoğan, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim deniz taşımacılığının bütün otobüs firmalarına açılması talebimizi doğru buldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Yolu 1.5 saat kısaltıyor

İDOBÜS’ün uygulaması geçen yıl mart ayında başlamıştı.

İDOBÜS hizmetiyle yolcuların deniz otobüsleri ile İstanbul-Kabataş’tan Bursa limanına 50 dakikada ulaştırılıyor, oradan da Kamil Koç ve Ulusoy seyahat firmalarının otobüsleriyle yolcular Balıkesir, Manisa ve İzmir’e taşınıyordu. Bu yolculukla İstanbul İzmir arası 1.5 saat kısalmıştı.

1 Mart’tan sonra herkes kendi işini yapacak

Erdoğan, İDO’nun kara taşımacılığını otobüs firmalarına bırakacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İDO, 1 Mart’tan sonra kara taşımacılığından tamamen çekiliyor. Kara ayağını, otobüsçüler olarak bizler devralıyoruz. Herkes kendi işini yapacak. İDO, denizden ulaşımı, bizler de karadan ulaşımı sağlayacağız. Bizler de yolcularımızı deniz yoluna yönlendireceğiz. Sonuçta en risksiz ulaşım deniz yolunda. Bu ortak çalışmayla, özellikle yaz aylarında Bodrum, Marmaris ve hatta Antalya hatlarına kadar uzanacak bir ulaşım süreci de başlamış oluyor.”

İDO’da bir değişim yaşandığını ifade eden Yıldırım ise “Ulaşımdan herkes üzerine düşen nasibini alacak. Aslında Batı Anadolu’nun tamamına hizmet verecek bir çalışma bu. Bu çalışmayı, İstanbul’dan tüm Anadolu’ya açılan kapı olarak görmek lazım” diye konuştu.

Yıldırım, İDO’nun deniz yoluyla taşıdığı yolcuları otobüslere bırakacağını belirterek, “Bizler de ilgili noktalarda alt yapımızı kuracağız. Ofisler, otobüsler ve servislerle yolcularımıza en iyi hizmeti sunacağız” ifadesini kullandı.

İDO’nun açıklaması

İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy da, karayolu ve denizyolu ulaşımını birbirinin rakibi değil birbirini tamamlayan bir zincirin iki halkası olarak gördüklerini bildirdi.

Yolcuların ve iş ortaklarının değerlendirmelerini dinlemeyi her zaman önemsediklerini vurgulayan Paksoy, şunları kaydetti:

“Değerli iş ortağımız otobüs işletmecilerimizin beklentilerini de dikkate alıyor olacağız. Federasyon başkanlarımız beklentilerini bizlere ilettiler. Mart ayı itibarıyla İDOBÜS’ün kara ayağından çekilmemizi talep ettiler. Ege ve Akdeniz bölgelerine ulaşımda hizmet verecek otobüs firmalarının önünün açılması gerektiğini vurguladılar. Federasyonlarına bağlı tüm otobüsçüleri memnun edecek bu taleplerinin karşılanmasını dile getirdiler. Gerek İDO’yla ilgili gerek İDOBÜS’le ilgili olarak yolcularımızın ve sektör temsilcilerimizin görüşlerini değerlendirmekten mutluluk duyuyoruz.

Biz her zaman müşterimizi ve birlikte iş yaptığımız sektörlerin temsilcilerini dinlemekten yanayız. Otobüs işletmecilerimizin görüşleri bu anlamda bizim için çok değerli. Değerlendirmelerimizi yaparken bu görüşmelerde edindiğimiz verilerden yararlanacağız.”

LOJİPORT


[Toplam:0    Ortalama:0/5]