İDO

Kabataş`tan Bursa`ya İDO Seferleri Başlayacak

Tarih : 21 Ekim 2011 | Kategori : İDO | 0 Yorum     İDO, Kabataş – Bursa arasına deniz otobüsü seferi için hazırlanırken yeni yatırımları için ilk adımı atmış oldu. Ayrıca bu seferler yapıldığında Kabataş – Bursa arası 1 saat 45 dakika arasında olacak.

İstanbul`dan Bursa`ya Yenikapı, Bostancı ve Pendik`ten sefer düzenleyen İDO`nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üyesi Önder Sezgi, çalışmaları tamamladıklarını, 450 kişi kapasiteli 5 deniz otobüsü ile sabah 6`dan gece 24`e kadar saat başı sefer yapacaklarını duyurdu. İDO`yu satın alanTepe İnşaat-Akfen Holding-Souter Investments LLP-Sera Gayrimenkul Ortak Girişim Grubu, yeni hedeflerini İstanbul`da düzenlediği toplantı ile açıkladı. Kabataş-Bursa seferlerinin 2012 ilk çeyreğinde başlayacağını aktaran Önder Sezgi, `Deniz yolculuğundan sonra seferler Bursa, Balıkesir, Manisave İzmir gibi şehirlere çift katlı lüks otobüslerle devam edecek. Tek biletle Bursa`ya ulaşım 5 saatten 2 saate, İzmir`e ulaşım ise 8 saatten 4 saate inecek. İstanbul`daki yolcu internetten veya cep telefonuyla biletini aldıktan sonra bagajını Kabataş`ta deniz otobüsüne teslim edecek, seyahat bitene kadar bagajıyla ilgilenmeyecek.` dedi. `İDOBÜS` diye adlandırdıkları projenin otobüslerinin de kiralanmak üzere olduğunu bildiren Sezgi, 2012 içinde Ro-Ro seferlerini de başlatacaklarını açıkladı. Marmara`nın kuzeybatısında Ambarlı veya Tekirdağcivarındaki iskelelerden TIR`ları, kamyonları, otobüsleri alarak Marmara`nın güneyindeki ve doğusundaki iskelelere taşıyacaklarını anlatan Sezgi, Ambarlı`daki arazilerinin altyapısının hazır durumda olduğunu söyledi. Sezgi, proje sayesinde kamyon şoförlerinin 6-7 saatlik yolunun 2 saate ineceğini dile getirdi. Marmara Denizi içinde Ro-Ro yapılanmasını tamamladıktan sonra yurtdışı taşımalara da başlayacaklarını kaydetti. Şu an İstanbul`dan 50 bini ağır vasıta olmak üzere günde 500 bin araç transit olarak geçiyor. Bunun da 10 bininin Güney Marmara`dan İstanbul`a geldiğini, bu seferle ilk etapta Ambarlı-Bandırma arasında bir Ro-Ro seferi başlatılabileceğini kaydeden Sezgi, feribotlardaki TV`lerden çoklu yayına geçeceklerini dile getirdi. İDO`nun bu yıl da yüzde 10`a yakın büyüyeceğini ifade eden Sezgi, `Yolcu sayısında yüzde 7, araç sayısında yüzde 10 büyümemiz söz konusu. Rakam verecek olursak geçen yıl 50 milyon yolcu, 7 milyon araç taşımıştık. Bu sene 3 milyon daha fazla yolcu olacak.` diye konuştu.

STARBUCKS, İDO İSKELELERİNE DE MAĞAZA AÇACAK

İDO ve TAV`ın işlettiği havalimanlarında yiyecek ve içecek hizmetini sunan Tepe Holding bünyesindeki BTA, yüzde 50-50 ortaklıkla İDO`nin iskele ve feribotlarında hizmet vermek üzere bir catering şirketi kurdu. Bu şirketin amacının iskele ve feribotlardaki 82 yiyecek içecek servisini tamamen yenilemek olduğunu söyleyen Önder Sezgi, `Hizmetleri yeniledik diye fiyatlara zam yapmayacağız. 10 milyon Euro`ya yenileyeceğiz ve ayda 1 milyon bardak çay satacağız.` dedi. AralarındaStarbucks`ın da olduğu uluslararası kahve zincirlerinin misafirlerle buluşacağını açıklayan Sezgi, şirketin kendilerine geçtiği 16 Haziran`dan sonra arabalı bir vapur satın alarak filoyu 53`e çıkardıklarını söyledi. Şirket, 2013 sonunda ise halka açılmayı planlıyor.


[Toplam:0    Ortalama:0/5]