İDOİDO Duyuruları

İstanbul Trafiğini Rahatlatmak için İDO’dan 2 Gemi Daha

Tarih : 25 Haziran 2012 | Kategori : İDO,İDO Duyuruları | 0 Yorum     Çanakkale Boğazı’ ndan İstanbul Boğazı’ na gelecek olan 2 takviye gemi ile günde 20 bin araç, boğaz trafiğinden denize kaydırılacak. Böylece İstanbul trafiğinin bir nebze de olsa rahatlatılması hedefleniyor.  

Gemilerden ilki olan Ezine araba vapuru seferlerine başladı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde başlayan tadilat sebebiyle, 3 şeridin kapalı olması sürücüleri, Boğaziçi Köprüsü’nden sonraki alternatif olan İDO Harem – Sirkeci Araba Vapuru Hattı’na yöneltmeye devam ediyor. Olumsuz etkilenen İstanbul trafiğinin, önemli kaçış noktalarından biri olan Sirkeci-Harem Hattı’ nda acil durum önlemleri sürdürülüyor. Önce Eskihisar-Topçular Hattı’ ndan çektiği 2 gemi ve şimdi de Çanakkale Boğazı’ nda çalışan 2 araba vapurunu da yaz boyunca bu hatta çalıştırarak gemi sayısını 8’ e çıkarıyor. Kiralanan araba vapurları 65 araç ve 500 yolcu kapasiteli. 67m. boyunda ve 12 deniz mili hız yapıyor.

ido vapur gemi

Sirkeci-Harem Hattı’ na katılacak 2 gemi ile taşıma kapasitesini %100 artıracak olan İDO, personel takviyesi ve fazla mesai uygulaması ile köprü bakım onarımı sona erene kadar araba vapurlarını aralıksız çalıştıracak.

Kapasite artırımı ve doldur-boşalt seferlerle 3.köprü gibi hizmet veren araba vapurları sayesinde yolcu ve araçlar, iki yaka arasını 10 dakikada geçebiliyor.
Sabah 07:00 ve akşam 22:30 saatleri arasında karşılıklı olarak doldur- boşalt uygulaması ile hizmet veren araba vapuru seferleri, araç yoğunluğuna göre devam ettiriliyor.


[Toplam:0    Ortalama:0/5]