İDO

İstanbul Boğazındaki Temizlikte Kaza!

Tarih : 30 Eylül 2011 | Kategori : İDO | 0 Yorum     İstanbul Boğazı’ndaki dev temizlikte 250 metrelik tankerle İDO feribotunun talihsiz bir şekilde kazası güvenlik güçlerinin başarılı çalışması ile ne yolculara ne de boğazımıza zarar verilmeden atladılmıştır.

ULAŞTIRMA Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı`nın koordinesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile `İstanbul Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Ulusal Tatbikatı-2011`, Independenta kazasının meydana geldiği Harem açıklarında yapıldı. İstanbul Boğazı`nın 5 saat trafiğe kapatıldığı tatbikatta, senaryo gereği petrol taşıyan 250 metrelik Azerbaycan bayraklı M/T Avrasya tankeri, dümeninin kilitlenmesi sonucu İDO`nun Adnan Menderes feribotuyla çarpıştı. Ekipler hem kurtarma hem ham petrolün çevreye yayılmasını önleme çalışması yaptılar.

`Şaşırıp kalmayalım`

Tatbikatı yöneten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehirçilik Bakanı Erdoğan Bayraktar`la yaptığı basın açıklamasında operasyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu: `Hiçbir zaman deprem, yangın, deniz kazası yaşamayalım, ama yaşamamız halinde de şaşırıp ortada kalmayalım. Ne yapacağımızı bilelim, tatbikatın asıl amacı odur. Tatbikatın ikinci amacı bu su yolunu kullananlara, buradaki risklerin neler oluduğuna dikkati çekmek, üçüncü amacı İstanbul`un Türkiye ve dünya için önemini bir kez daha göstermektir.`


[Toplam:0    Ortalama:0/5]