İDOİDO Duyuruları

24 Saat Kesintisiz Sirkeci – Harem Araba Vapuru Seferleri Başladı!

Tarih : 13 Temmuz 2012 | Kategori : İDO,İDO Duyuruları | 0 Yorum     Sirkeci – Harem arası seferlerini sürdüren araba vapurları artık 24 saat kesintisiz olarak hizmet vermeye başladı. 13 Temmuz itibariyle başlayan uygulama doğrultusunda; vatandaşlardan gelen istekler ve artan talep üzerine, köprülerdeki bakım ve onarım çalışması bitene kadar bu 24 saat kesintisiz seferler devam edecek.

Bu uygulama ile her gün köprüden geçmek zorunda olan İstanbulluların bir bölümünün trafik sıkıntısı biraz hafifleyecek. Bu hizmeti sunabilmek için Sirkeci-Harem araba vapuru hattına dört araba vapuru eklenmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki bakım çalışmaları nedeniyle zor günler geçiren İstanbullulara İDO’dan çözüm geldi. Sirkeci – Harem hattında arabalı vapurlar köprü çalışması bitene kadar 24 saat hizmet verecek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki bakım çalışmaları nedeniyle zor günler geçiren İstanbullular’ın trafik sıkıntısı İDO’nun 24 saat işleyecek olan arabalı vapur seferleri ile hafifleyecek. İDO, yarın sabahtan itibaren  Avrupa yakası ile Anadolu yakası arasındaki deniz otobüslerinin seferlerini de saat 24’e kadar sürdürecek.

Köprüdeki trafiğin gece yarısından sonraya kadar yoğun olarak devam etmesi, araç sahiplerinin bir bölümünü Sirkeci-Harem hattına yönlendirdi ve 1 Temmuz’dan itibaren bu hattaki sefer sayısı 120’ye, taşınan araç sayısı ortalaması 12 bine, taşınan yolcu sayısı da 22 bine yükseldi.

Sirkeci-Harem hattında 07.00-22.30 saatleri arasında sefer düzenleyen İDO, bu hafta başında İstanbul’da araç trafiğinde yaşanan artış sebebiyle seferlerini araç akışının bittiği saate kadar sürdürdü ve 9 Temmuz’da 00.20, 10 Temmuz’da 23.30’a kadar sefer düzenledi. Seferlerin başlangıç saatinin öne alınması, son sefer saatinin uzatılması ve seferler arasındaki 20 dakikalık ortalama bekleme süresinin kısaltılmasıyla bu hatta taşınan araç sayısı önceki gece 20 binin üzerine çıktı.

SİRKECİ-HAREM /HAREM-SİRKECİ EK SEFERLERİ

Tarifeli olarak 07:00 ile 22:30 arasındaki gerçekleştirilen seferlere ek olarak aşağıda seferler köprü çalışmaları sona erene kadar gerçekleştirilecektir :

sirkeci harem ido ek sefer saatleri

Aracı olmayan yolcular da düşünüldü

İDO araçsız yolcular için de sefer saatlerini uzattı. Avrupa yakasından Bostancı’ya gidecek olan yolcularda deniz otobüslerini yarından itibaren gece saat 24:00’e kadar kullanabilecek. (13 Temmuz Cuma’dan itibaren) Bostancı hattında çalışan deniz otobüslerinin son seferi saat 22’de yapılıyordu. Deniz otobüsleri sefer saatlerindeki bu düzenleme de köprü bakım ve onarım çalışmasının sonlanmasına kadar devam edecek.
İDO biletleri, www.ido.com.tr adresinden, 444 44 36 çağrı merkezi’nden,  terminallerde yer alan gişelerden ve İDO yetkili acentelerinden temin edilebilir.

Trafikte saatlerce beklemek yerine denizi tercih edin
Kadir Topbaş (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı) şöyle söyledi:
Fatih ve Haliç köprülerindeki 3 aylık bakım onarım çalışması buna mecbur kalındığı için yapılıyor. Zaten denizi iyi kullanmaya çalışıyoruz. Trafikte saatlerce beklemek yerine denizi tercih etmek İstanbul için çok daha doğrudur diye düşünüyoruz. Şehir Hatlarımız bu konuda çalışmalarını yoğunlaştırdı. İnanıyorum ki İDO da bu çalışmalara destek veriyor. İstanbullular da denizi tercih ediyorlar. Yaz mevsimi itibarıyla biraz daha kullanımı rahat olduğu için denizin tercih edilmesini biz de arzu etmekteyiz. Bireysel araçlarda insan sayısı ortalama 1,2 kişi. Bir şeritten bir saatte en fazla 1.200 araç geçebilir. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçları kullanılmalı. Ben bu konuda İstanbulluların duyarlı olacağına, bize yardımcı olacaklarına inanıyorum.

fatih sultan mehmet koprusu bakim onarim calismalari

İDO’nun Yeni araç taşıma fiyatlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Tüm İDO 2012 yaz tarifesi ve sefer saatlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, tüm İDO 2012 fiyat tarifesine şuradan ulaşabilirsiniz.


[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]