Gezi Rehberi

Türkiye’de Rafting İçin En İyi 5 Yer

Tarih : 29 Mart 2016 | Kategori : Gezi Rehberi | 0 Yorum     rafting

Türkiye genellikle engebeli ve dağlık bir alanlardan oluştuğu için rafting yapılabilecek onlarca nehri içinde bulunduruyor. Bunun oluşmasının nedeni geçirdiği üçüncü jeolojik zamandır ve genç bir toprak yapısına sahip olması da yükselti ve engebenin oluşmasında etkilidir.
Şimdi size Türkiye de rafting yapılabilecek en iyi beş yeri kısa kısa anlatacağız.

1- Çoruh Nehri – Artvin
Ülkemizin doğal harikalarından biri olan Çoruh nehri, Mescit dağından doğan ve Türkiye toprakları içinde yaklaşık 335 km. uzunluğunda bir nehirdir. Dünya da bile ilk ona girmeyi başaran bir nehirdir. Doğal güzellikleriyle rafting için muhteşem bir yer teşkil eder çünkü sarp ve geçit vermeyen dağlar arasından kıvrılarak denize dökülür, bu yüzden rafting severlerin her yıl uğradığı bir yerdir.

2- Dalaman Çayı – Muğla
muhteşem kıvrımlarıyla ve hızlı akan nehriyle her yıl binlerce sporcunun gittiği dalaman çayı gerçekten de spor severler için ilgi odağıdır.

3- Munzur Çayı – Tunceli
Ülke ve dünya çapında her yıl binlerce sporcuya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca her yıl ulusal rafting festivalleri de düzenleyerek sporcuları kendine çekmeye çalışıyor. Doğal güzellikleriyle de bunu başarıyor.

4- Fırtına Vadisi – Rize
23 km. lik ve zorluk derecesine göre düzenlenmiş 3 parkuruyla her yıl spor severler tarafından rağbet gören bir yer. Zorluk derecesine göre düzenlendiği için hem amatör hemde profesyonel sporcuların ilgi odağı. Ayrıca WWF’nin de koruma listesinde yer alıyor.

5- Köprüçay – Antalya
Manavga’ın Taşağıl Beldesinde bulunan bu nehir, 12 kilometrelik 2 parkurdan oluşuyor. En az tehlike öğesini içinde bulunduran rafting alanlarından biri diyebiliriz.

Kaynak: Bilginiz.Biz


[Toplam:0    Ortalama:0/5]